بلوئرهوادهی (Blowers) 

بلوئرها یا (دمنده ها) محرکهای گاز کم فشار با فشارهای دیفرانسیل معمول 5-20 psi (تقریباً 0.3-1.3 بار) هستند. خواه به دلیل مسائل لرزش دمنده ، خرابی های بلبرینگ ، یا مشکلات روغن کاری و گرمازدگی باشد ، این ماشین ها اغلب در لیست “تجهیزات دردسرساز” بسیاری از کارخانه ها یافت می شوند. یک دلیل این است که کتابچه های برآورد هزینه بسیاری از پیمانکاران طراحی و پروژه معمولاً فقط لیست کم هزینه ترین ماشین آلات را دارند. متأسفانه بسیاری از اعتبارات پروژه و تخصیص پولی بر اساس همین هزینه های پایین است. این امر اغلب مناقصه گران ارزان قیمت کمتری را جذب می کند که ماشین های غیر قابل اعتماد آنها برنده مسابقه تأمین کننده هستند. چنین ماشین هایی به ندرت انتظارات گیاهان مدرن را برآورده می کنند.

 

در میان ده ها دلیل اضافی ، ما ممکن است تیم های پروژه را ذکر کنیم که به ندرت به دلیل قابلیت اطمینان دستگاه یا زمان کار در آینده پاسخگو هستند. همچنین ، به دلیل هزینه اولیه سازگاری دمنده ها با استاندارد کمپرسور سانتریفیوژ با ساختار بیشتر API 617 ، دمنده های صنایع پتروشیمی در سرزمین تفسیری هیچ کس بین استاندارد سختگیرانه API 617 و فن فشار پایین صنعت از بین رفته اند گزینه های خرید. از این رو می توان نتیجه گرفت که دمنده ها اغلب به عنوان “فقط استاندارد سازنده” خریداری می شوند. اما لازم نیست حتما بدان صورت باشد. بلوئر با در نظر گرفتن حجم هوا در مدت زمان 5 ثانیه جمع آوری داده انتخاب شد. اندازه جعبه و میزان گرمی که انتظار داریم اندازه گیری شود. گرمای قابل اندازه گیری از چند وات تا چند صد وات متغیر بود. به همین دلیل حجم جعبه باید بین 200 تا 400 لیتر باشد. با توجه به احتباس گرما (عایق و دما) جعبه ، سرعت جریان هوا باید از 1 تا 10 لیتر در ثانیه باشد. در این شرایط ، دمای داخل جعبه ~ 15 تا 30 ~ درجه سانتیگراد گرمتر از دمای اتاق است. یک دمنده مدل SanAce B 97 109 BM 12 GC 2-1 انتخاب شد (شکل 3). یک حلقه O لاستیکی بین دمنده و دیواره جعبه قرار داده شد ، و با یک چسب چسب ثابت شد. این مهر و موم از نشت هوا جلوگیری می کند و باعث می شود لرزش دمنده روی جعبه تأثیر نگذارد. خروجی دمنده مستطیل شکل است ، 58 میلی متر × 38 میلی متر. سرعت باد در یک خروجی مربع ناهموار است. بهتر است آنرا کمی از فن اندازه گیری کنید ، بنابراین یک سیلندر لوله پوششی به طول 200 میلی متر ساخته شده از کاغذ (شکل 4) در جلوی دهانه دمنده متصل شده است. یک سر آن متناسب با دمنده مستطیل شکل است و انتهای دیگر آن دایره ای است و قطر آن 66 میلی متر است. این سیلندر می تواند از کاغذ یا پلاستیک ساخته شود. عایق اورتان به ضخامت 2 میلی متر به دور استوانه پیچیده شده است.

تجهیزات فشرده سازی (از جمله فن) بلوئرها و اگزوزرها 

دمنده ها و اگزوزرها ماشین های گریز از مرکز هستند که از نظر عملکرد و اندازه فیزیکی تفاوت قابل توجهی بین تولیدکنندگان دارند. بسیاری از آنها دارای یک چرخ منفرد با ورودی انتهای کناری متعارف و تخلیه بالای عمودی هستند و دامنه آنها تقریباً تا 16000 سی سی در دقیقه در 90 اینچ است. فشار استاتیک WG در 3550 دور در دقیقه کار می کند. شکل 18-168 سبک دمنده / مبدل را نشان می دهد ، و شکل 18-169 یک منحنی عملکرد معمول است. شکل 18-170 دمنده / اگزوزهای چند چرخ را نشان می دهد. شکل 18-171 طراحی متفاوتی از پروانه را برای کمپرسور و اگزوزهای Turbotron® نشان می دهد. یک واحد مونتاژ شده در شکل 18-172 با طیف وسیعی از منحنی های عملکرد نشان داده شده است که فشار را به 15 psig ، خلا را به 16 in Hg نشان می دهد. بدون دنده زمان بندی ، پالس آزاد ، لرزش کم و ظرفیت تا 900 cfm.                           

نیازمندی : 

نیاز به برق در دمنده ها و کمپرسورهای از فن است ، دمنده و کمپرسور برای افزایش انرژی مکانیکی گازها استفاده می شود. فشار تخلیه فن کمتر از 3.45 کیلو پاسکال در گرم (350 میلی متر WG) است. اگر فشار تخلیه مورد نیاز از 45/3 کیلو پاسکال بیشتر باشد ، از دمنده استفاده می شود. حداکثر فشار تخلیه یک دمنده 1 اتمسفر گرم است. اما اگر فشار تخلیه مورد نیاز بیش از 2 atm باشد. سپس از کمپرسور استفاده می شود. فشار تخلیه کمپرسور از 2 atm ، abs است. به هزاران اتمسفر [98]. دمنده ها همیشه مانند کمپرسورها به صورت آدیاباتیک کار می کنند. توان مورد نیاز در یک مرحله می باشد.

وکیوم بلوئر 

دمنده های خلاء سطح وکیوم کم را با دبی با حجم زیاد فراهم می کنند ، یعنی ظرفیت مکش بالایی دارند. دمنده های وکیوم همچنین “کمپرسور کانال جانبی” نامیده می شوند و انرژی جنبشی چرخ را به هوا تبدیل می کنند و حرکت چرخشی را به فشار و از این رو خلا تبدیل می کنند. دمنده ها به طور کلی فاقد روغن و روغن کاری هستند ، در خروجی هیچ ضربان ایجاد نمی کنند و بسیار ساکت هستند. از دمنده های وکیوم اغلب برای انتقال گرانول و پودر در سیستم های حمل و نقل مواد اولیه استفاده می شود.نکته ) دمنده های خلا را با VSDs متناسب کنید تا اطمینان حاصل شود که دمنده فقط میزان خلا required مورد نیاز را تولید می کند. • نکته – برای دمنده های خلاء جدید ، فقط دمنده های دارای VSD بخرید. تصمیمات اصلی در تعیین سیستم های خلا vac عبارتند از: • چه دبی لازم است؟ • به چه سطح خلائی نیاز است؟ این فن آوری مورد نیاز برای تولید خلا را تعریف می کند.وکیوم و فشار در متن اندازه گیری وکیوم و فشار می تواند نسبت به وکیوم مطلق یا کامل یا نسبت به فشار اتمسفر باشد. فشارهای مطلق همیشه مثبت هستند ، در حالی که فشارهای نسبی می توانند مثبت یا منفی باشند (خلا vac).

فیلتر هوا 

اگر یک دمنده یا هر حرکت دهنده هوا با تغییر مکان مثبت در یک محیط گرد و غبار کار می کند ، باید فیلتر را در ورودی هوا قرار دهید. این فیلتر باید به طور دوره ای تمیز یا تغییر کند ، زیرا اگر با گرد و غبار خفه شود ، مقاومت اضافه شده تأثیر نامطلوبی بر عملکرد دمنده خواهد گذاشت. در این شرایط معمولاً منبع هوای دور از گیاه یا خارج از ساختمان توصیه می شود. در سیستم های فشار منفی ، حلقه بسته و ترکیبی ، دمنده ها باید با هوایی کار کنند که برای انتقال مواد استفاده شده است. در این موارد ضروری است که هوا به طور مثر فیلتر شود. مگر اینکه واحد فیلتراسیون 100٪ قابل اطمینان باشد ، به طور کلی توصیه می شود که یک فیلتر پشتیبان اضافه کنید تا در صورت پارگی یکی از عناصر فیلتر ، میزان حفاظت از دمنده را تأمین کنید. اگر یک تغییر تدریجی در عملکرد یک سیستم انتقال دهنده در طی یک دوره زمانی مشاهده شود ، این می تواند به دلیل فرسودگی دمنده باشد. ورود هوای گرد و غبار به داخل دمنده باعث تغییر تدریجی در خصوصیات عملکردی آن می شود. اساسا بلوئر هوا (Air Blower) از اجزای زیر تشکیل شده اند:

1- دمنده (Blower)

2- موتورها و محرک ها (Motors and engines)

3- اجزای راه انداز (Drive components)

4- فیلترهای هوا (Air filters)

5- کاهنده ی صدا (Silencers)

6- لوله کشی (Piping)

7- مخازن (Tanks)

8- سوپاپ ها و اتصالات (Valves and fittings)

9- سنسورها و سوئیچ ها (Gauges and switches)

10- کنترلرها و ابزار (Controls and instruments)

11- مبدل های حرارتی

کاربرد بلوئر ها بلوئر ارزن، بلوئر روتس، بلوئر وکیوم پارس 

کاربرد بلوئر و سیستم های کمپرسور واکیوم بسیار گسترده میباشد از جمله: پتروشیمی ها، کارخانه های سیمان، کشتارگاه های طیور و دام، مراکز پرورش ماهی و آبزیان، انتقال مواد، صنایع نفت، گاز، نساجی، کارخانه های تولید کاشی و سرامیک، سیلو ها و… از مهم ترین کاردبرد های بلوئر ها استفاده از آن ها در تصفیه آب و فاضلاب است. در صنعت تصفیه آب و فاضلاب از بلوئر و پمپ هوادهی فاضلاب برای هوادهی لجن، استفاده می کنند؛ همچنین از پمپ هوادهی استخر و دیفیوزر به منظور اکسیژن رسانی به آب در مراکز پرورش ماهی و آبزیان استفاده می شود.

کاربرد بلوئر و سیستم های کمپرسور واکیوم بسیار گسترده میباشد از جمله: پتروشیمی ها، کارخانه های سیمان، کشتارگاه های طیور و دام، مراکز پرورش ماهی و آبزیان، انتقال مواد، صنایع نفت، گاز، نساجی، کارخانه های تولید کاشی و سرامیک، سیلو ها و… از مهم ترین کاردبرد های بلوئر ها استفاده از آن ها در تصفیه آب و فاضلاب است. در صنعت تصفیه آب و فاضلاب از بلوئر و پمپ هوادهی فاضلاب برای هوادهی لجن، استفاده می کنند؛ همچنین از پمپ هوادهی استخر و دیفیوزر به منظور اکسیژن رسانی به آب در مراکز پرورش ماهی و آبزیان استفاده می شود.

تفاوت بلوئر، کمپرسور و فن چیست؟ 

فن: دستگاهی است که برای جابه جایی سیال (مایع یا گاز) مورد استفاده قرار میگیرد، این دستگاه با موتور الکتریکی که دارد میدان مغناطیسی ایجاد میکند و محور آن دوران میکند و با چرخش محور و پروانه های متصل به آن جابه جایی مایع یا گاز انجام میشود. کمپرسور: دستگاه های کمپرسور با کاهش حجم هوا و یا مایعات محیط فشار محیط را افزایش میدهند. (مانند دستگاه تنظیم باد خودرو) به طور ساده میتوانیم بگوییم کمپرسور ها ماده را فشرده (compress) میکنند که این ماده عموما گاز می باشد. بلوئر: بلوئر ها دستگاه هایی هستند که هوا را با فشار متوسط جا به جا میکنند. و در واقع بلوئر ها برای دمیدن هوا مورد استفاده قرار میگرند. بنابراین تفاوت اصلی بلوئر، کمپرسور و فن در نحوه جابه جایی و یا انتقال هوا / گاز و فشار سیستم است. طبق تعریف ASME (انجمن مهندسان مکانیک آمریکا) تفاوت دمنده ها، کمپرسور ها و فن ها در نسبت فشار هوای تخلیه به فشار هوای مکش است. این نسبت در فن ها تا 1.11، در بلوئر ها از 1.11 تا 1.2 و در کمپرسور ها بیش از 1.2 می باشد. انواع بلوئر هوادهی 1- بلوئر جا به جایی مثبت (بلوئر هیبریدی، بلوئر لوب دوار و بلوئر روتس) 2- بلوئر سانتریفیوژ (بلوئر سایدچنل) 3- بلوئر توربو 4- ترکیب دمنده ها لازم به ذکر است از میان 4 نوع بلوئر فوق، بلوئر جابه جایی مثبت(بلوئر روتس) و بلوئر سانترفیوژی (بلوئر ساید چنل) بیشترین کاربرد را در تصفیه آب و فاضلاب دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *