بلوئرهوادهی (Blowers) 

بلودر جابه جایی مثبت

بلوئر سانریفیوژ 

بلوئر هوادهی

بلوئر هوا یا دستگاه دمنده و مکنده هوا یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع گوناگون است. این دستگاه‌ها کاربرد، ویژگی و انواع گوناگونی دارند که با توجه به اهداف مختلف مورد نیاز در صنایع گوناگون، طراحی و ساخته می‌شوند. شرکت صنایع آسیا وکیوم پمپ، از جمله شرکت‌های فعال در حوزه تجهیزات صنعتی مرتبط با بلوور هوا،  پمپ وکیوم، کمپرسور و… است. ما سال‌هاست که در این حوزه فعال بوده و به عنوان مشاور و تامین‌کننده‌ای مطمئن با مشتریان در ارتباط هستیم.

بلوئر هوا چیست؟

بلوئر هوا کاری دقیقا برعکس دستگاه وکیوم انجام می‌دهد. وکیوم دستگاهی برای مکش هوا، سایر گازها و حتی مایعات است؛ در مقابل اما دستگاه بلوور به عنوان یک دمنده هوا عمل می‌کند. دستگاه مکنده و دمنده هوا صنعتی پیچیدگی‌های خاصی داشته و در انواع مختلفی تولید می‌شود؛ اما شاید بتوان انواع کولرها را نمونه‌ای ساده از عملکرد این دستگاه دانست.

اجزای تشکیل دهنده بلوئر هوا

از آنجایی که بلوئرهای هوا انواع مختلفی دارند، اجزای آن‌ها در مدل‌های مختلف نیز به صورت کلی و اغلب به صورت جزئی باهم فرق دارند. به همین دلیل برای معرفی اجزای تشکیل دهنده آن در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که در بیشتر آن‌ها مشترک هستند:

 • صداگیر
 • روتورها
 • شافت
 • بیزینگ
 • مخازت
 • سنسور
 • گیربکس
 • فیلتر هوا
 • سوئیچ‌ها
 • مبدل حرارتی
 • موتورها و محرک‌ها
 • سیستم راه اندازی
 • اتصالات و سوپاپ‌ها
 • سیستم لوله کشی
 • پوسته بخش هواساز
 • سیلندر و سر سیلندر
 • سایلنسر ورودی و خروجی هوا

کاربرد بلوئر هوا در صنایع

بلوور های هوا در صنایع گوناگونی کاربرد دارند. از ساده‌ترین این صنایع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پمپ‌های سمپاشی
 • تمیز کاری گرد و غبار
 • جاروبرقی‌های صنعتی
 • دمنده‌های خشک کننده
 • استخرهای پرورش آبزیان
 • سیستم‌های آب و فاضلاب
 • و…

استفاده از بلوئر هوا صنعتی خاص در صنایع پیچیده‌تر مانند نساجی، معدن، صنایع چوب، صنایع آب‌کاری، نفت و گاز، کاشی و سرامیک، کاغذ و مقوا نیز کاربرد دارد. البته موارد ذکر شده، تنها بخشی از صنایعی است که از پمپ مکنده هوا در فرایندهای خود بهره می‌برند و این لیست می‌تواند بسیار مفصل‌تر از این باشد.

بیشترین و موثرترین کارایی بلوئر هوا به دلیل راندمان و قدرت بالا در سیستم تصفیه فاضلاب شهری است. البته از کاربرد این دستگاه در استخرهای تصفیه آب هم نمی‌توان گذشت.

نکته مهم: در بسیاری از صنایع باید از دستگاه‌هایی استفاده کرد که دارای هر دو کارایی دمندگی و مکندگی هستند.

آسیا وکیوم یکی از معتبرترین نماینده بلوئر ارزن aerzen در ایران است که می‌تواند به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد.

ویژگی‌های مهم بلوور هوا

برخی از ویژگی‌های بارز بلوئر هوا که کار را برای بسیاری از افراد، ساده می‌کند را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • برخورداری از دو حالت مکنده و دمنده به صورت همزمان در دستگاه‌های پمپ بلوئر
 • امکان تغییر سرعت بلوئر برای موارد استفاده گوناگون
 • طراحی بدنه بسیار عالی برای استفاده‌های طولانی‌مدت
 • ساخت دستگاه مکنده هوا آسیا وکیوم از مواد محکم اما سبک
 • کم سروصدا بودن بلوئر هوا؛ بنابراین می‌توانید بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، از آن‌ها استفاده کنید.

مزایای دستگاه blower بلوئر هوا

دستگاه بلوئر هوا در قیاس با سایر دستگاه‌های هواده، از مزایای متعددی برخوردار بوده که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. برخی از مزایای این دستگاه، عبارتند از:

 • صرفه اقتصادی بالا
 • سهولت تعمیر، سرویس و نگهداری
 • قابلیت تامین فشار هواهای قابل تنظیم
 • توانایی کوپله شده (فولی مستقیم و تسمه)
 • کارایی بسیار خوب در محیط‌های سخت کاری
 • تزریق هوای فشرده به صورت روغنی و بدون روغن
 • راندمان و کارکرد بالا در مقایسه با سایر دستگاه‌ها دمنده هوا

نحوه کارکرد دستگاه دمنده و مکنده هوا

به طورکلی، یک پروانه در مرکز دستگاه قرار دارد که هوا را با استفاده از نیروی مکشی به داخل کشانده و جریانی مارپیچی از هوا را ایجاد می‌کند. این جریان، فشاری دینامیکی ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود در ادامه، هوا از طریق یک مسیر منحنی، از انتهای خروجی آن به سمت بیرون پرتاب شود.

لازم به ذکر است که تنظیمات مختلف، بر سرعت پروانه دستگاه مکنده هوا و بلوئر تاثیر می‌گذارند تا کاربر بتواند امکانات بیشتری در هنگام کار با آن داشته باشد.

تفاوت میان بلوئر هوا و کمپرسو باد

وظیفه انواع دستگاه بلوئر هوا به صورت کلی، افزایش فشار محیط به کمک کاهش حجم هوا، مایعات و گاز است. اما بلوئرهایی که جهت دمیدن هوا کاربرد دارند، هوا را با فشار متعادل انتقال می‌دهند. به عبارتی فرق اصلی میان این دو، در میزان فشار هوای تخلیه به فشار هوای مکش و قدرت یا سرعت جابجایی است.

آسیا وکیوم یکی از معتبرترین نماینده روبوسکی در ایران است که می‌تواند به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ دهد.

انواع بلوئر

بلوئر های صنعتی انواع مختلفی دارند که مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱. دستگاه دمنده هوا جابجایی مثبت

این دستگاه، ساده‌ترین کارکرد ممکن را دارد؛ هوا از یک سمت وارد شده و چرخش پروانه باعث خارج شدن آن از سمت دیگر می‌شود. دستگاه دمنده و مکنده جابجایی مثبت بدون در نظر گرفتن تغییر فشار، سرعت و جریان خود را حفظ می‌کند.

۲. بلوئر اسکرو

این نوع از بلوعر دارای دو پروانه است که با دقتی بی‌نظیر در کنار یکدیگر، هوا را به جریان درمی‌آورند. بلوور اسکرو معمولا فشار بالاتری را در مقایسه با انواع دیگر تولید می‌کند.

۳. بلوئر هوا سانتریفیوژی

وقتی جریان هوا از پروانه‌های این دستگاه سانتریفیوژی عبور می‌کند، سرعت و حجم آن افزایش می‌یابد. این دستگاه‌ها در واقع مسیر جریان هوا را می‌توانند تا ۹۰ درجه تغییر دهند تا در فضاهای تنگ قابل استفاده باشند.

۴. بلوور پرسرعت

اگر به یک بلوئر با فشار و جریان بسیار زیاد نیاز دارید، بلوور پرسرعت برای شما ایده‌آل خواهد بود. آن‌ها دارای دو پروانه در دو طرف خود هستند تا بیشترین فشار ممکن را به وجود آورند.

نکاتی که باید پیش از خرید بلوئر هوا مد نظر قرار دهید!

پیشنهاد می‌کنیم که اگر برای کارهای کوچک قصد خرید دمنده (بلوئر ، بلوور) و مکنده را دارید، از اندازه‌های کوچک آن استفاده کنید. این دستگاه‌ها می‌توانند به راحتی هرچه تمام‌تر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن شارژ شده و در ضمن برای استفاده‌های طولانی مدت نیز کاملا بهینه هستند.

به طور کلی، همیشه به دنبال دستگاه‌هایی باشید که مصرف انرژی کمتری دارند. کنترل، انجام کار و نگهداری این بلوور ها بسیار آسان‌تر است.

 

تجهیزات فشرده سازی (از جمله فن) بلوئرها و اگزوزرها 

دمنده ها و اگزوزرها ماشین های گریز از مرکز هستند که از نظر عملکرد و اندازه فیزیکی تفاوت قابل توجهی بین تولیدکنندگان دارند. بسیاری از آنها دارای یک چرخ منفرد با ورودی انتهای کناری متعارف و تخلیه بالای عمودی هستند و دامنه آنها تقریباً تا 16000 سی سی در دقیقه در 90 اینچ است. فشار استاتیک WG در 3550 دور در دقیقه کار می کند. شکل 18-168 سبک دمنده / مبدل را نشان می دهد ، و شکل 18-169 یک منحنی عملکرد معمول است. شکل 18-170 دمنده / اگزوزهای چند چرخ را نشان می دهد. شکل 18-171 طراحی متفاوتی از پروانه را برای کمپرسور و اگزوزهای Turbotron® نشان می دهد. یک واحد مونتاژ شده در شکل 18-172 با طیف وسیعی از منحنی های عملکرد نشان داده شده است که فشار را به 15 psig ، خلا را به 16 in Hg نشان می دهد. بدون دنده زمان بندی ، پالس آزاد ، لرزش کم و ظرفیت تا 900 cfm.                           

نیاز به برق در دمنده ها و کمپرسورهای از فن است ، دمنده و کمپرسور برای افزایش انرژی مکانیکی گازها استفاده می شود. فشار تخلیه فن کمتر از 3.45 کیلو پاسکال در گرم (350 میلی متر WG) است. اگ فشار تخلیه مورد نیاز از 45/3 کیلو پاسکال بیشتر باشد ، از دمنده استفاده می شود. حداکثر فشار تخلیه یک دمنده 1 اتمسفر گرم است. اما اگر فشار تخلیه مورد نیاز بیش از 2 atm باشد. سپس از کمپرسور استفاده می شود. فشار تخلیه کمپرسور از 2 atm ، abs است. به هزاران اتمسفر [98]. دمنده ها همیشه مانند کمپرسورها به صورت آدیاباتیک کار می کنند. توان مورد نیاز در یک مرحله می باشد.

کاربرد بلوئر ها بلوئر ارزن، بلوئر روتس، بلوئر وکیوم 

کاربرد بلوئر و سیستم های کمپرسور واکیوم بسیار گسترده میباشد از جمله: پتروشیمی ها، کارخانه های سیمان، کشتارگاه های طیور و دام، مراکز پرورش ماهی و آبزیان، انتقال مواد، صنایع نفت، گاز، نساجی، کارخانه های تولید کاشی و سرامیک، سیلو ها و… از مهم ترین کاردبرد های بلوئر ها استفاده از آن ها در تصفیه آب و فاضلاب است. در صنعت تصفیه آب و فاضلاب از بلوئر و پمپ هوادهی فاضلاب برای هوادهی لجن، استفاده می کنند؛ همچنین از پمپ هوادهی استخر و دیفیوزر به منظور اکسیژن رسانی به آب در مراکز پرورش ماهی و آبزیان استفاده می شود.

کاربرد بلوئر و سیستم های کمپرسور واکیوم بسیار گسترده میباشد از جمله: پتروشیمی ها، کارخانه های سیمان، کشتارگاه های طیور و دام، مراکز پرورش ماهی و آبزیان، انتقال مواد، صنایع نفت، گاز، نساجی، کارخانه های تولید کاشی و سرامیک، سیلو ها و… از مهم ترین کاردبرد های بلوئر ها استفاده از آن ها در تصفیه آب و فاضلاب است. در صنعت تصفیه آب و فاضلاب از بلوئر و پمپ هوادهی فاضلاب برای هوادهی لجن، استفاده می کنند؛ همچنین از پمپ هوادهی استخر و دیفیوزر به منظور اکسیژن رسانی به آب در مراکز پرورش ماهی و آبزیان استفاده می شود.

تفاوت بلوئر، کمپرسور و فن چیست؟ 

فن: دستگاهی است که برای جابه جایی سیال (مایع یا گاز) مورد استفاده قرار میگیرد، این دستگاه با موتور الکتریکی که دارد میدان مغناطیسی ایجاد میکند و محور آن دوران میکند و با چرخش محور و پروانه های متصل به آن جابه جایی مایع یا گاز انجام میشود. کمپرسور: دستگاه های کمپرسور با کاهش حجم هوا و یا مایعات محیط فشار محیط را افزایش میدهند. (مانند دستگاه تنظیم باد خودرو) به طور ساده میتوانیم بگوییم کمپرسور ها ماده را فشرده (compress) میکنند که این ماده عموما گاز می باشد. بلوئر: بلوئر ها دستگاه هایی هستند که هوا را با فشار متوسط جا به جا میکنند. و در واقع بلوئر ها برای دمیدن هوا مورد استفاده قرار میگرند. بنابراین تفاوت اصلی بلوئر، کمپرسور و فن در نحوه جابه جایی و یا انتقال هوا / گاز و فشار سیستم است. طبق تعریف ASME (انجمن مهندسان مکانیک آمریکا) تفاوت دمنده ها، کمپرسور ها و فن ها در نسبت فشار هوای تخلیه به فشار هوای مکش است. این نسبت در فن ها تا 1.11، در بلوئر ها از 1.11 تا 1.2 و در کمپرسور ها بیش از 1.2 می باشد. انواع بلوئر هوادهی 1- بلوئر جا به جایی مثبت (بلوئر هیبریدی، بلوئر لوب دوار و بلوئر روتس) 2- بلوئر سانتریفیوژ (بلوئر سایدچنل) 3- بلوئر توربو 4- ترکیب دمنده ها لازم به ذکر است از میان 4 نوع بلوئر فوق، بلوئر جابه جایی مثبت(بلوئر روتس) و بلوئر سانترفیوژی (بلوئر ساید چنل) بیشترین کاربرد را در تصفیه آب و فاضلاب دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *