سایزینگ پایپ ها

سایزینگ پایپ ها

سایزینگ لوله ها

مفاهیم اولیه پایپینگ

سایزینگ لوله ها مفاهیم اولیه پایپینگ پایپینگ یا لوله گذاری به معنای استفاده از لوله هایی با طول و قطر مشخص و از جنس پلی اتیلن، فلز یا پلاستیک برای صنایعی مانند نفت و گاز است. همچنین، مفاهیم اولیه پایپینگ مواردی مانند ساخت لوله، طراحی لوله، مدیریت و کنترل و نظارت بر مراحل مختلف و عملکرد و نصب لوله ها را در بر میگیرد. با توجه به اینکه ، پایپینگ بیشتر در بحث ایجاد و طراحی خطوط لوله گاز و نفت حائز اهمیت است، بنابراین باید از ایمنی این خطوط اطمینان حاصل کرد.در همین راستا، مهندسین این حوزه باید به نوع مواد انتقال دهنده، لوله مناسب برای انتقال و ضخامت لازم برای این لوله ها نیز توجه کنند. علاوه براین، برخی از مولفه ها مانند فشار نفت و گاز و شرایط محیطی نیز باید هنگام پایپینگ در نظر گرفته شود.  به طور معمول، در خطوط لوله های نفت و گاز از انواع خطوط لوله انتقال، خطوط لوله بارگیری نفت یا گاز، خطوط لوله جریان، خطوط لوله زیردریایی و….. استفاده می شود. قابل ذکر است که از نرم افزار CAD برای طراحی این لوله ها بهره میبرند.  سرفصل های این مقاله شامل مفاهیم اولیه پایپینگ، مواد اولیه تولید لوله، سایزینگ لوله‌ها، آموزش طراحی پایپنگ و جانمایی تجهیزات، دوره طراحی پایپنگ و جانمایی تجهیزات ، مدرک طراحی پایپنگ و جانمایی تجهیزات ، گواهینامه طراحی پایپنگ و جانمایی تجهیزات ، روش‌های اتصال لوله و کاربرد فیتینگ‌ هستند.

مواد اولیه تولید لوله

غالبا، از مود مختلفی برای ساخت پایپ استفاده می شود اما بهترین مواد اولیه تولید لوله، همان پلی اتیلن است. این لوله ها، در دما و فشار زیاد و با ترکیبی از هیدروکربن و اتیلن ساخته شده و با نام تجاری PE60, PE 80 و PE 100 شناخته می شوند. البته، هر کدام از این لوله ویژ گی های منحصر به فردی داشته و برای موارد خاص مناسب هستند که به اختصار توضیح میدهیم:   PE 80 این لوله دارای وزن و ضخامت مطلوب بوده و قیمت تمام شده آن هم کمتر است.  PE60 این نوع از لوله، جدیدتر از دیگر انواع بوده و ضخامت بیشتری دارد. با این حال، تولید آن هزینه بر بوده و نمیتوان برای پروژه های بزرگ از آن استفاده کرد.  PE 100 این لوله، تمام مزیت های دیگر لوله ها  را به همراه داشته و در برابر انواع ترکها و آب مقاومت زیادی دارد. علاوه بر این، این لوله ها بسیارانعطاف پذیر تر بوده و نسبت به انوع مشابه ایمن تر هستند.

سایزینگ لوله‌ها

به طور معمول، سایزینگ لوله‌ها باتوجه به کارایی و عملکردشان متفاوت است. غالبا، سایز لوله برای موادی که در لوله خوردگی ایجاد کنند متفاوت از موادی است که آسیبی به لوله وارد نمی کنند. علاو بر این، برخی از سایزها نیز از قبل فقط برای یک سری از مواد در نظر گرفته شده اند.  بنابراین، باید پیش از انتخاب سایز لوله به مواردی مانند نوع ماده ای که در لوله جریان دارد، سرعت عبور ماده در لوله و ترکیبات ماده توجه جدی داشت تا بعد از انتخاب و جایگذاری مشکلی برای خط لوله پیش نیاید. علاوه براین، ویژگی ها و دانسیته و ضخامت لوله ها نیز باید تجزیه و تحلیل شده و تناسب آنها با مواد انتخابی توسط مهندسین مورد تایید قرار بگیرد تا بتوان از آن برای خطوطی مانند نفت و گاز استفاده کرد.