روغن پمپ وکیوم

[fsn_row][fsn_column width=”12″ column_style=”light”][fsn_text]

انواع روغن وکیوم

در ای مقاله قصد داریم شما را با انواع روغن وکیوم آشنا کنیم.

از روغن پمپ وکیوم برای روغن کاری و خنک کاری استفاده می شود و می توان گفت از بین لوازم پمپ وکیوم جز مهم ترین ها محسوب می گردد.

زمانی که میخواهید روغن پمپ وکیوم را انتخاب نمایید باید دقت فراوانی داشته باشید چون اساس عملکرد پمپ های وکیوم روغنی بر پایه مقدار انتقال حرارت روغن پمپ وکیوم و گرانروی است.

روتور و تیغه های پمپ خلاء و بلبرینگ ها از قطعه های حساسی می باشد که به پمپ خلاء مرتبط می باشند و به واسطه روغنکاری و خنک می گردند.

به صورت کلی روغن ها به دو دسته روغن وکیوم ایرانی و روغن وکیوم خارجی تقسیم می شوند.

روغن وکیوم ایرانی:

 

انواع روغن وکیوم خارجی:

  • روغن وکیوم روبین ایر
  • روغن وکیوم بلک گلد
  • روغن وکیوم والو
  • روغن وکیوم بهران
  • روغن وکیوم مسترکول

 

روغن پمپ وکیوم یا VAC pump oil یک نوع روغن خاص با قابلیت های منحصر به فرد برای ایجاد خلاء در پمپ های وکیوم است که هم نقش محافظت کننده و روانکاری را دارد و هم در ایجاد خلا نقش مستقیم دارد. طراحی پمپ های وکیوم برمبنای جابجایی مثبت صورت گرفته و از این طریق امکان انتقال سیال بین بخش‌های مختلف یک فرایند صنعتی را فراهم می کنند. این پمپ ها بر مبنای استفاده از سیستم های مختلفی طراحی شده اند که نوع روغنی آن‌ها محبوبیت بیشتری داشته و بیشتر استفاده می شود.

روغن پمپ وکیوم که با عناوین دیگری مانند روغن روتاری هم در بازار شناخته می شود می تواند نقش های متفاوتی داشته باشد. اما در عین حال انتخاب روغن مناسب و استاندارد و همچنین آشنایی با شرایط آن تاثیر بسیار مهمی در نحوه عملکرد فرآیند دارد. بنابراین خرید روغن مناسب و استاندارد در کنار شرایط کاری آن اصلی ترین فاکتور ها در جلوگیری از استهلاک سیستم است.

نقش روغن در پمپ های وکیوم

با توجه به توضیحاتی که در مورد روغن پمپ خلا داده شد طبیعی است که می توانیم نقش های مختلفی را برای آن در نظر بگیریم. به طور کلی این روغن به عنوان روغن پرکننده فضای خالی و سیستم آب بندی به کار گرفته می‌شود تا از ورود هوا به حد فاصل بین قطعات پمپ روغنی جلوگیری کرده و امکان ایجاد خلأ را به شکل مناسب فراهم کند. از طرف دیگر همه ما می دانیم که فشار بخار روغن بسیار بالاتر از آب است و به همین دلیل می‌تواند در ایجاد مکش تا محدودهٔ نزدیک به صفر مطلق به کار گرفته شود. البته این در حالی است که از روغن پمپ وکیوم استاندارد استفاده شود.

ویژگی جالب دیگری که روی عملکرد روغن وکیوم در پمپ ها تاثیر گذار است، نقش روانکاری آن و جلوگیری از فرسایش قطعات مختلف است. این روغن گرانروی و چسبندگی بسیار بالایی دارد که به طور کامل سطح روتور و تیغه ها در پمپ وکیوم را پوشش داده و از تاثیر عوامل محیطی روی آنها جلوگیری می کند. ضمن اینکه قسمتهایی که با یکدیگر در ارتباط هستند و احتمال استهلاک آنها وجود دارد با استفاده از این روغن پوشش داده شده و امکان از بین رفتن آنها به صفر می رسد.

مشخصات کلی  VAC pump oil

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده که در انتخاب روغن پمپ وکیوم به چه فاکتورهایی توجه کنیم تا محصول نهایی با اهداف شما همخوانی داشته باشد. معمولاً هر کدام از این محصولات ویژگی های استاندارد خاص خود را دارند که با توجه به نوع شرکت تولید کننده تغییراتی در آنها ایجاد می شود. اما به طور کلی انتظاراتی که از آنها می رود شامل موارد زیر می شود

مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار

این ساده‌ترین انتظاری است که از یک محصول مرتبط با پمپ های وکیوم می رود. در حقیقت پمپهای وکیوم شرایط مختلفی را تجربه می کنند و به همین دلیل مقاومت آنها در برابر حرارت و فشار باعث می شود که تاثیر آنها روی پمپ کمتر بوده و میزان استهلاک آن پایین تر بیاید. بنابراین از این روغن تحت عنوان روغن مقاوم به حرارت بالا و فشار زیاد هم یاد می‌شود.

گرانروی و ویسکوزیته بالا

روغن پمپ وکیوم به عنوان بخشی از سیستم ایجاد خلاء در پمپ های وکیوم به کار گرفته می شود و به همین دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت یا شرایط محیطی مختلف برای آنها طبیعی است. به همین دلیل معمولا از این روغن ها انتظار می رود که به عنوان روغن وکیوم با تبخیر کم استفاده شوند تا میزان تبخیر آنها کمتر بوده و در طول فعالیت پمپ حجم آن ها از یک مقدار مشخص پایین تر نیاید.

چسبندگی و پوشش مناسب

یکی از مهمترین ویژگی هایی که برای روغن پمپ خلاء انتظار می‌رود، جلوگیری از خوردگی پمپ های خلا است. در حقیقت این روغن به عنوان یک سیستم پوششی با گرانروی و چسبندگی بالا روی قطعات مختلف مانند تیغه ها و روتور قرار می‌گیرد. بنابراین عملاً از تاثیر شرایط محیطی و مواد اکسید کننده روی این بخش جاوگیری می‌کند و احتمال خوردگی آنها را به حداقل می رساند.

امکان استفاده در شرایط مختلف

شرایط استفاده از روغن پمپ وکیوم در پروژه‌های مختلف متفاوت است. گاهی ممکن است این روغن در مناطق ساحلی و در نزدیک دریا به کار گرفته شود که رطوبت آن بالا بوده و بسیار شرجی است. در طرف مقابل احتمال استفاده از آن در پالایشگاهها و پتروشیمی‌ها هم وجود دارد. بنابر این تکنسینهای فرآیندهای مختلف به طور مستقیم با آنها در ارتباط بوده و باید روغن دستگاه را تعویض کنند. به همین دلیل استفاده از روغن وکیوم غیر سمی به طور مستقیم می‌تواند روی سلامت آنها تاثیر گذار باشد.

نکته بسیار مهم دیگری که به هنگام خرید VACUUM pump oil باید به آن توجه شود این است که احتمال بکارگیری آن در مناطق اشتعال پذیر و گاز های سمی وجود دارد. این یعنی عملکرد پمپ در این مناطق باید به شکلی باشد که با تولید جرقه همراه نبوده و احتمال انفجار را به حداقل برساند. همه این موارد در جریان خرید روغن پمپ وکیوم باید در نظر گرفته شود. شما هم برای گرفتن اطلاعات فنی محصول و مشاوره در مورد نحوه استفاده از آن می توانید مستقیماً با کارشناسان ما در تماس باشید.

روغن پمپ خلاء (پمپ وکیوم) شرکت ROCOL انگلیس

این محصول در شرایط فشار زیاد و درجه حرارت بالا، کارایی عالی دارد. دارای فشار بخار کم برای افزایش کارایی پمپ است . مناسب برای استفاده از طیف گسترده ای از پمپ های خلا به ویژه در مواد غذایی، دارویی و سایر محیط های تمیز که نیازمند روانکاری NSF H1 است

  • محدوده دمایی 5- تا 130+ درجه سانتیگراد
  • جلوگیری از خوردگی پمپ های خلا به علت رطوبت
  • غیر سمی
  • دارای تاییدیه FDA, NSF. NSF H1

 

صنایع وکیوم پمپ آسیا

[/fsn_text][/fsn_column][/fsn_row]