[fsn_row][fsn_column width="12"][fsn_text]

فن بلوئر(Fan Blower)

به طور کلی طرفداران فن بلوئر دارای نسبت فشار تا 1.11 در نظر گرفته می شوند. نسبت فشار در اینجا به عنوان نسبت فشار تخلیه فن به فشار ورودی فن تعریف می شود که گاهی فشار مکش نیز نامیده می شود. نسبت فشار 1.11 و پایین تر در جهان توربو ماشین آلات بسیار کم است. پنکه ای را که ممکن است در اتاق نشیمن خود داشته باشید در نظر بگیرید که به شما در خنک نگه داشتن تابستان کمک می کند. هدف این فن ایجاد خنک کننده اجباری همرفت پوست با حرکت هوا در بدن با سرعت مناسب است. افزایش فشار لازم برای انجام این کار اندک است. فن فقط باید بر تلفات محلی فن ، از جمله تلفات در پره فن ، از دست دادن مقاومت از قسمت های دیگر فن ، مانند قفس فن ، و تلفات اختلاط پایین دست غلبه کند. فشار فقط بالادست و پایین دست فن محیطی است ، بنابراین افزایش فشار تولید شده توسط فن به سرعت بر این تلفات محلی غلبه می کند. نسبت فشار برای فن ها می تواند آنقدر کم باشد (شاید 1.01) که افزایش فشار فن به طور معمول در سر و نه نسبت فشار ، به عنوان مثال ، 2 اینچ آب داده می شود. به طور کلی ، فن ها دستگاه هایی هستند که با افزایش فشار بسیار کم ، مقدار بیشتری گاز را جابجا می کنند.

چه تفاوتی بین فن ، بلوئر و کمپرسور وجود دارد؟

تجهیزات توربوماشین به طور کلی بر اساس اینکه انرژی استخراج می کند (به عنوان مثال توربین) یا انرژی اضافه می کند (به عنوان مثال ، پمپ ها و کمپرسورها) تقسیم بندی می شوند. معمولاً از انرژی اضافی برای فشرده سازی یا حرکت مایعات استفاده می شود. هنگامی که سیال گاز است ، تجهیزات توربو ماشین به طور معمول به عنوان فن ، دمنده یا کمپرسور شناخته می شوند. این وبلاگ تفاوت بین این سه دستگاه و مکان استفاده از آنها را بررسی خواهد کرد. توجه به این نکته مهم است که نامگذاری در ماشین توربو استاندارد نیست و می تواند در هر کشور و صنعت به صنعت دیگر متفاوت باشد. در حقیقت ، برخی از تعاریف در صنعت توربو ماشین آلات می توانند کاملاً خودسرانه به نظر برسند! به عنوان یک قانون کلی ، این صنعت تفاوت های مشخصی را بین فن ، دمنده و کمپرسور تشخیص می دهد. در حالی که هر سه دستگاه افزایش فشار در یک گاز را ایجاد می کنند و دارای توانایی جریان متناظر هستند ، آنها با توجه به میزان افزایش فشار ایجاد شده توسط هر دستگاه و در نتیجه کاربرد حاصل از آنها متفاوت می شوند. بیایید هر کدام را به نوبت بررسی کنیم.

انواع فن جریان محوری

پروانه ای:
مزایا: جریان هوای بالایی را در فشار کم تولید می کند. به دلیل فشار پایین به کانال متصل نمی شود. به خاطر ساختمان ساده اش ارزان است اگر در پشت بام نصب شود بیشترین کارایی را دارد. می تواند جریان هوای معکوس ایجاد کند که در تهویه مطبوع کاربرد دارد. معایب: در کل راندمان بالایی ندارد سر و صدای زیادی دارد. لوله محوری: مزایا: نسبت به فن پروانه ای فشار بالاتر و کارکرد بهتری دارد برای فشارهای متوسط با جریان بالا مناسب است معایب: گران قیمت سرعت کارکرد نسبتا آرام   پره محوری: مزایا: برای فشارهای متوسط رو به بالا مناسب است می تواند در زمان کم به سرعت دلخواه برسد. و قابلیت تولید جریان در جهت معکوس را دارد مناسب جهت اتصال مستقیم به شفت موتور در صورتی که مجهز به ایرفول باشد تا %85 راندمان دارد. معایب: در قیاس با فن پروانه ای گران هستند. فن سانتریفوژ (گریز از مرکز):
از این فن اغلب به عنوان قفس سنجابی یا فن اسکرول نام برده می شود. این فن دارای یک جز متحرک به نام پروانه است که از طریق محور به مجموعه تیغه ها متصل است. فن سانتریفوژ هوا را به درون خود می کشد و با چرخش تیغه ها آن را به شدت به بیرون می راند(نیروی گریز از مرکز)، در تیغه ها سرعت در انتهای پره افزایش یافته و به فشار تبدیل می شود. این فن ها قادر به کار در فشارهای بالا هستند و در شرایط سخت عملیاتی، درجه حرارت بالا، و کثیفی محل و رطوبت می توانند خوب کار کنند.
  فن جریان متقاطع: فن مماسی یا جریان متقاطع گاهی به عنوان فن لوله ای نیز شناخته می شود. این نوع فن به طور گسترده در تهویه مطبوع کاربرد دارد. فن های جریان متقاطع متشکل از پره خمیده به جلوست که درون یک محفظه گردابی قرار گرفته است. جریان اصلی در سر تا سر پروانه حرکت می کند و به تیغه ها برخورد می کند و فشار را بالا می برند.
[/fsn_text][/fsn_column][/fsn_row]