صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: وکیوم پمپکمپرسور هرمتیک چیست و چه کاربردی دارد؟
وحید asked 1 هفته ago

کمپرسور هرمتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

کمپرسور هرمتیک تجهیزاتی هستند که برای فشرده سازی گاز استفاده می شوند . این نوع از کمپرسور ها به کمپرسور  کولر گازی و یا کمپرسور یخچالی نیز معروف هستند. از لحاظ ساختار نیز تمامی اعضای کمپرسور هرمتیک داخل یک هوزینگ قرار گرفته است که امکان جدا شدن آن ها از یکدیگر و یا باز کردن آن ها وجود ندارد. در واقع سیستم به گونه ای است که برای جلوگیری از نشت گاز، یک شفت اتصال میان  موتور را برقرار کرده و آن دو را به هم وصل کرده است. با توجه به آن که در کمپرسورهای هرمتیک امکان باز کردن قطعات و تعمیر آن ها وجود نداشته و یا بسیار کار سختی است، به همین منظور توصیه می شود از این نوع کمپرسور تبرید برای مکان ها و سیستم های تبریدی استفاده شود که از ظرفیت پایینی برخوردار هستند.
همچنین در برخی از تجهیزات برودتی که در آن ها کمپرسور بسته به کار گرفته می شود، راندمان پایین تری دارند. این راندمان پایین نیز به دلیل آن است که خود قطعات و سیستم های درون محفظه نیز به دلیل وجود اصطکاک تولید گرما می کنند و خود این گرما نیز کار را برای سیستم برودتی سخت تر خواهد کرد. در نتیجه باید توجه کرد که تمامی متریال و قطعات درون محفظه از جمله روغن و مبرد با یکدیگر سازگار باشند چرا که هیچ تعمیرکای توصیه به باز کردن کمپرسور  هرمتیک نمی کند و نباید آن را باز کرد.

کاربرد کمپرسور هرمتیک

از کمپرسور هرمتیک معمولا در اسپیلت ها و یخچال های کوچک و کولرهای گازی استفاده می شود.

چرا باید از کمپرسور  هرمتیک استفاده کرد؟‌

یکی از ویژگی های مثبت کمپرسور بسته یا هرمتیک توانایی آسان و راخت در حمل و نقل آن است. این کمپرسور  بسیار سبک است و برای حمل آن تنها کافی است که اتصالات موجود در آن قطع شود و نیازی نیست که قطعات از یکدیگر جدا شوند.
همچنین در بیشتر سیستم ها اجزای اصلی سیستم برودتی مانند کمپرسور و کندانسور همگی در یک محفظه قرار می گیرند که این خود دلیلی است بر حمل و نقل آسان آن.
همچنین برخلاف تصور برخی از افراد که تصور می کنند امکان روغن کاری این سیستم وحود ندارد می توان از طریق منافذ مشخصی اقدام به روغن کاری آن نمود.
هزینه تعمیرات و نگهداری این نوع کمپرسور پایین است.

انواع کمپرسور بسته

انواع مختلفی از کمپرسور  هرمتیک در بازار موجود است که از مهمترین آن ها می توان به نوع سیلندر پیستونی و روتاری و همچنین اسکرال اشاره کرد. با توجه به آنکه کمپرسور هرمتیک روتاری از سر و صدای کمتری برخوردار بوده و این کم بودن سر و صدا به دلیل پایین بودن ظرفیت حرکات آن ها اتفاق می افتد، در نتیجه از این پمپ باد معمولا در اسپیلت ها استفاده می شود.  در پمپ بادهای بسته نیز شاهد دو بخش مجزا از یکدیگر خواهید بود که درون محفظه و توسط شفت به یکدیگر متصل هستند. بخش اول شامل قطعات اصلی کمپرسور شامل پیستون، شلنگ و… است و بخش دیگر نیز شامل سایر سیم پیچی ها و اتصالات هستند . همانطور که اشاره شد این دو قطعه با یک شفت به یکدیگر متصل می باشند. روغن کاری نیز درون همان جعبه انجام می شود.

برند های سازنده کمپرسور تبرید بسته

دانفوس
تکامسه
کوپلند
دایکین
و…
 

معایب کمپرسور هرمتیک

یکی از معایبی که در کمپرسور بسته وجود دارد، امکان سوختن موتور پمپ در آن است و در صورت سوختن آن، امکان تعویض موتور وجود ندارد و تنها در صورتی موتور را می تون تعویض کرد که کل کمپرسور عوض شود به همین علت به این مدل کمپرسور غیر قابل تعمیر نیز گفته می شود. اما این تنها عیب کمپرسور هرمتیک است و در صورت نگهداری درست از آن و اصول درست استفاده از دستگاه، امکان سوختن موتور بسیار پایین تر خواهد آمد.