صفحه ی اصلی سوالاتدسته بندی: کمپرسورکمپرسور سمی هرمتیک سیلندر پیستونی چیست؟
وحید asked 1 هفته ago
کمپرسور سمی هرمتیک سیلندر پیستونی چیست؟
کمپرسور سمی هرمتیک یا کمپرسور نیمه بسته مانند کمپرسورهای باز عمل می کند به این صورت که قسمت موتور الکتریکی جدا از قسمت فشرده سازی قرار می گیرد و توسط یک شفت به یکدیگر متصل می شوند، اما این کمپرسور ها مانند کمپرسور بسته (هرمتیک) درون یک محفظه قرار می گیرند که محفظه توسط پیچ و مهره متصل شده است. نحوه عملکرد کمپرسور سمی هرمتیک به این شکل می باشد که جریان برق باعث گردش موتور کمپرسور شده و این گردش توسط شفت به قسمت فشرده سازی منتقل می شود که این عمل باعث حرکت تجهیزات مکانیکی می شود و عمل فشرده سازی مبرد رخ می دهد. تجهیزات مکانیکی در کمپرسورهای نیمه بسته شامل یک میل لنگ متصل به شفت می باشد که پیستون داخل سیلندر به شکل رفت و برگشتی عمل می کند و باعث مکش، فشرده سازی و در نهایت تخلیه مبرد می شود.
کمپرسور سمی هرمتیک
کمپرسور سمی هرمتیک
کمپرسور هرمتیک چیست؟
کمپرسور هرمتیک یا کمپرسور بسته دارای ساختمان کاملا بسته ای می باشد به این صورت که تمام اجزای آن از جمله محفظه فشرده سازی، سیلندر، پیستون، موتور و غیره درون محفظه ای بسته که معمولا قابلیت باز شدن ندارد قرار گرفته اند. کمپرسور هرمتیک نیاز به آب بندی شفت ندارد به این دلیل که موتور و کمپرسور توسط شفت به یکدیگر متصل شده اند، در نتیجه در کمپرسور هرمتیک نشت گاز وجود نخواهد داشت.
کمپرسور سمی هرمتیک پیستونی
کمپرسور سمی هرمتیک پیستونی
مشخصات کمپرسور هرمتیک (بسته) و سمی هرمتیک (نیمه بسته)
به دلیل بسته بودن محفظه کمپرسور هرمتیک و عدم دسترسی به قطعات کمپرسور از آن در سیستم های تبرید با ظرفیت کم مانند یخچال های خانگی، یخچال های فروشگاهی کوچک، انواع اسپیلت و کولر های گاز استفاده می شود.
از کمپرسور نیمه بسته در سیستم های برودتی با ظرفیت متوسط و بالا از جمله سرد خانه های متوسط، سیستم های برودتی صنعتی، یخچال های فروشگاهی و … استفاده می شود که معمولا توان آن ها تا 350 کیلو وات است. کمپرسور های نیمه بسته معمولا پیستونی یا اسکرو می باشند.
در سیستم های برودتی که از کمپرسور هرمتیک استفاده می شود چون گرمای خود کمپرسوربه بار برودتی اضافه می شود، مقدار بازدهی کمتر می باشد.
در کمپرسور هرمتیک دو منفذ برای خروج (دیسچارژ) و ورود گاز (ساکشن) وجود دارد که توسط جوش لوله ها به این منافظ متصل می شوند.
محفظه کمپرسور هرمتیک کاملا توسط جوشکاری بسته شده است و دسترسی به قطعات آن امکان پذیر نیست به همین دلیل نمی توان آن ها را تعمیر کرد پس به هیچ وجه نباید بدنه آن ها را برش داد و باز کرد.
باید به این نکته توجه کرد که در کمپرسور های هرمتیک گاز مبرد و روغن با هم سازگاری داشته باشد چون درون یک محفظه کنار هم قرار می گیرند و ممکن است بین آن ها واکنشی رخ دهد.
حمل و نقل کمپرسور هرمتیک بسیار آسان می باشد.
کمپرسور بسته یا نیمه بسته به دلیل کامپکت یا فشرده بودن فضای بسیار کمتری نسبت به کمپرسور های باز اشغال می کنند.
مقایسه کمپرسور هرمتیک با کمپرسور سمی هرمتیک
کمپرسور های نیمه بسته یا سمی هرمتیک قابلیت تعمیر دارند و می توان در صورت خرابی قطعات محفظه را باز کرد و قطعات را تعمیر کرد، در صورتی که کمپرسور بسته یا هرمتیک به دلیل بسته بودن محفظه قابلیت تعمیر و باز شدن محفظه وجود ندارد و در صورت خرابی یکی از قطعات یا سوختن موتور کمپرسور نمی توان آن ها را تعمیر کرد و باید کمپرسور را کلا تعویض کرد.
از کمپرسور های نیمه بسته یا سمی هرمتیک در سیستم های برودتی با ظرفیت متوسط به بالا استفاده می شود در صورتی که در کمپرسور های بسته یا هرمتیک در سیستم های برودتی با ظرفیت کم استفاده می شود.
درکمپرسور های بسته به دلیل جوشکاری محفظه امکان نشت مبرد وجود ندارد در صورتی که در کمپرسور های نیمه بسته به دلیل پیچ شدن محفظه ممکن است مبرد به بیرون نشت کند که در مقایسه با کمپرسور های باز بسیار کمتر می باشد.
در کمپرسور سمی هرمتیک روغن توسط پمپ در سیستم حرکت می کند ولی در کمپرسور های هرمتک روغن توسط نیروی گریز از مرکز حرکت می کند.
قیمت کمپرسور هرمتیک از کمپرسور های سمی هرمتیک مناسب تر می باشد ولی کاربرد آن ها متفاوت است و نباید فقط به قیمت توجه کرد.
کمپرسور های هرمتیک بین 2 تا 3 سال عمر می کنند اما کمپرسور های سمی هرمتیک معمولا از 3 تا 10 سال کار می کنند.