پمپ وکیوم آبی یا پمپ خلاء رینگ آب چیست؟ 

پمپ های وکیوم رینگ آب، ماشین های دوار تک محوره و جابجایی مثبت هستند که برای کاربردهای صنعتی مختلف، خلاء یا وکیوم ایجاد می کنند. در پمپ وکیوم آب در گردش که برای ایجاد خلاء در شرایط کاری سخت، مداوم و بدون توقف طراحی شده است، از آب جهت خنک کاری و سیلینگ استفاده می شود.

عملکرد ساده، بدون تماس و بدون استهلاک قطعات پمپ وکیوم رینگ آب، این پمپ خلاء را به یک گزینه مناسب برای انتقال بخارات، گازهای معمولی، گازهای دارای آلایندگی و همچنین خطرناک تبدیل کرده است. پمپ وکیوم رینگ آب به دو صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای طراحی شده است و در بعضی موارد کاربرد کمپرسور را نیز دارد.

انواع پمپ خلاء آب در گردش 

 • پمپ وکیوم آبی تک مرحله یا تک پروانه (single-stage)
 • پمپ وکیوم آبی دو مرحله یا دو پروانه (Two-stage)
 • پمپ وکیوم رینگ مایع با کوپلینگ مستقیم
 • پمپ خلاء رینگ مایع با کوپلینگ غیر مستقیم
 • پمپ خلاء آب در گردش با مکانیکال سیل
 • پمپ خلاء آب درگردش با پکینگ

ویژگی های طراحی پمپ وکیوم رینگ مایع 

 • عملکرد فوق العاده در انتقال گازها، ظرفیت و نرخ جریان حجمی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و طراحی ساده ولی مقاوم از ویژگی های منحصر بفرد پمپ وکیوم آبی یا پمپ خلاء آبی می باشد. دمای کاری پایین و قابل کنترل پمپ خلاء رینگ مایع به دلیل فرآیند تراکم تقریباً دما ثابت یا ایزوترمال (Isothermal) در سیکل کاری پمپ مکنده رینگ مایع، برای انتقال گازها و محیط های انفجاری مناسب می باشد.

  مایع در گردش پمپ خلاء رینگ مایع باید قبل از شروع کار وکیوم پمپ و به طور پیوسته جهت از بین بردن گرمای حاصل از تراکم گاز و نیز جهت جایگزینی بخشی از مایع درزگیر که همراه با گاز تخلیه شده، تأمین شود. این مایع درز گیر بسته به کاربرد پمپ وکیوم مایع در گردش می تواند آب، روغن یا هر حلال دیگری مانند ترکیب متانول و آب باشد.

  یک فیلتر مایع یا سپراتور، مایع موجود در پمپ خلاء مایع در گردش را از هوای خروجی پمپ خلاء آبی تفکیک کرده و استفاده مجدد از آن مایع در گردش را امکان پذیر می سازد. همچنین پمپ خلاء رینگ آب به یک سیستم تخلیه (Dirt drain) مجهز است که در صورت نیاز در طول عملکرد پمپ وکیوم آبی، مایع همراه با آلودگی را بطور پیوسته تخلیه می کند.

  پمپ وکیوم رینگ آب

  پمپ خلاء آب در گردش از لحاظ ساختاری می تواند تک پروانه (mono impeller) یا دو پروانه (two impeller) باشد. پمپ وکیوم رینگ مایع دو مرحله میزان خلاء بالاتر با کارآیی و بازدهی بالاتری نسبت به پمپ خلاء آبی تک مرحله ایجاد می کند. همچنین پمپ خلاء دو مرحله ای آبی برای استفاده در صنایع سنگین طراحی شده که در واقع به صورت دو پمپ وکیوم عمل می کند. یکی از وکیوم پمپ ها در نقش پمپ پشتیبان بوده و به افزایش میزان خلاء تولیدی کمک می کند.

  نوع کوپله پمپ های مکنده آبی می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد. سیلینگ یا آب بندی وکیوم پمپ های رینگ آب نیز می تواند به صورت مکانیکال سیل یا پکینگ باشد.

اجزای اصلی پمپ وکیوم آبی 

 • پروانه و پره های آن، شفت، سیلندر و سر سیلندر، هوزینگ، کلکتور های ورودی و خروجی و ورودی و خروجی سیال از قسمت های اصلی پمپ های وکیوم آبی به شمار می روند که بسته به سایز پمپ وکیوم رینگ آب، بصورت مستقیم یا غیر مستقیم روی شاسی با قسمت الکتروموتور کوپل می شوند.

طرز کار پمپ وکیوم رینگ آب 

یک یا چند پروانه به صورت خارج از مرکز در داخل سیلندر پمپ خلاء آبی قرار گرفته است. نحوه عملکرد پمپ وکیوم رینگ آب به این صورت است که با شروع حرکت چرخشی یا دورانی خارج از مرکز پروانه، مایع درون محفظه ی وکیوم پمپ طبق نیروی گریز از مرکز از سمت محور پروانه شروع به حرکت کرده و با ایجاد رینگ مایع، در محور پروانه یک فضای خالی یا خلاء ایجاد می کند. در نتیجه گاز یا بخار موجود در محفظه ای که باید در آن خلاء ایجاد شود، از طریق ورودی پمپ مکنده رینگ مایع جذب یا مکیده می شود.

سپس با چرخش بیشتر روتور و پروانه متصل به آن، گاز محبوس شده به همراه مایع موجود در پمپ خلاء مایع در گردش متراکم شده و از سوپاپ خروجی پمپ وکیوم تخلیه می شود. این سیکل بطور مداوم در پمپ وکیوم رینگ آب یا پمپ وکیوم آب در گردش تکرار می شود.

نماس داخلی پمپ خلاء آب در گردش

کاربرد پمپ وکیوم آب در گردش 

 1. انتقال و تخلیه انواع گازهای خشک و مرطوب
 2. صنایع شیمیایی و دارویی (تقطیر و گاز زدایی)
 3. صنایع الکتریکی
 4. صنایع پلاستیک
 5. کاربردهای مربوط به مراقبت های بهداشتی
 6. صنایع خوراکی و آشامیدنی
 7. پلیمر ها و سرامیک ها
 8. صنایع نساجی
 9. ساخت کاغذ و خمیر کاغذ
 10. الکترونیک
 11. استریلیزاسیون
 12. فرآیند های خشک کردن و گاز زدایی
 13. فرآیند های اکسیژن زدایی و بو زدایی
 14. فیلتراسیون

مزایای پمپ خلاء آبی 

 1. عملکرد بدون آلایندگی به دلیل عدم استفاده از روغن در محفظه وکیوم
 2. قابل استفاده برای انتقال اکثر گازها و بخارها
 3. نیاز به تعمیر و نگهداری پایین به دلیل آب بندی قطعات با مایع درزگیر
 4. قابلیت اعتماد بالا در کارکرد
 5. میزان صدای کم و تقریبا بدون لرزش و ارتعاش
 6. محافظت در برابر پدیده کاویتاسیون (حفره زایی یا حباب زایی)
 7. کانال تخلیه dirt drain یکپارچه مرکزی
 8. بدون تماس فلزی قطعات دوار
 9. طراحی متقارن پمپ وکیوم آب در گردش، تغییر عملکرد ساعتگرد یا پاد ساعتگرد پمپ خلاء را از طریق شفت امکان پذیر می سازد.
 10. سازه و بدنه سبک با وزن کم
 11. آب بندی شفت ضد نشتی
 12. سازگار با محیط زیست
 13. زمان تخلیه کوتاه
 14. قیمت مناسب پمپ وکیوم رینگ مایع
 15. طراحی ساده و بدون نیاز به قطعات یدکی گوناگون
 16. قابل استفاده در محیط هایی با فضای کم
 17. قابل استفاده در محدوده وسیعی از صنایع و کاربردها با انواع گازهای معمولی، گازهای حساس و انفجاری
 18. بیرینگ های روغن کاری شده با عمر بالا
 19. اورینگ آب بندی
 20.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *