مخزن وکیوم

(چمبر وکیوم ، مخزن وکیوم) ( Vacuum Tank OR Vacuum Chamber)

 

مخزن وکیوم (vacuum chamber) و مخزن VPI
برای تولید بعضی از محصولات در صنعت مخصوصا صنایع HIGH TEC مثل نانو تکنولوژی یا فراوری بعضی از محصولات نیاز به محیطی عاری از اکسیژن (خلاء) می باشد. چون وجود اکسیژن یا سایر گازهای موجود در هوا مانع انجام فرایندها هستند.
به این منظور این فرایند ها در خلاء(مخزن وکیوم) انجام می شود.بر اساس نوع فرآیند، حجم مواد و فشار مورد نیاز مخزن وکیوم (خلاء) در ابعاد و شکل های بسیار گوناگون طراحی و ساخته می شود.
گاهی برای ایجاد شرایط فضا (کرات دیگر) جهت تمرین و تست. اندازه این مخازن از چند لیتر تا چند صد متر مکعب می رسد.
شکل ظاهری ، تعداد اتصالات ،ورودی  و خروجی مخازن به نوع استفاده و فشار آن بستگی دارد.

مخزن وکیوم به عبارت دیگر:

محفظه خلاء یک محفظه سخت است که هوا و سایر گازها توسط یک پمپ خلا از آن خارج می شوند. این منجر به ایجاد یک محیط کم فشار در محفظه می شود که معمولاً از آن به عنوان خلا یاد می شود. یک فضای خلاء به محققان امکان می دهد آزمایش های فیزیکی انجام دهند یا دستگاه های مکانیکی را که باید در فضای خارج کار کنند (به عنوان مثال) یا فرآیندهایی مانند خشک کردن خلاء یا پوشش خلاء را آزمایش کنند.

محفظه ها به طور معمول از فلزات ساخته می شوند که بسته به ضخامت دیواره ، فرکانس ، مقاومت و نفوذ پذیری ماده استفاده شده ، می توانند از میدان های مغناطیسی خارجی اعمال شده محافظت کنند یا نکنند. فقط بعضی از مواد برای استفاده در خلاء مناسب هستند.

محفظه ها اغلب دارای چند پورت هستند که با فلنج خلاء پوشانده شده اند تا امکان نصب ابزارها یا پنجره ها را در دیواره های محفظه فراهم کنند. در کاربردهای خلا to کم تا متوسط ​​، اینها با حلقه های الاستومر مهر و موم می شوند.
در کاربردهای خلاء بالاتر ، فلنج ها دارای لبه های چاقویی هستند که روی آنها تراش خورده است و با پیچ شدن فلنج ، آنها به یک واشر مسی بریده می شوند. نوعی محفظه خلا که مرتباً در زمینه مهندسی فضاپیماها مورد استفاده قرار می گیرد ، محفظه خلاء حرارتی است.
که محیط گرمایی را برای نمایانگر آنچه یک فضاپیما در فضا تجربه می کند ، فراهم می کند.

مواد محفظه خلاء یا وکیوم:

محفظه های خلاء می توانند از مواد زیادی ساخته شوند. “مسلماً فلزات شایعترین مواد محفظه خلاuum هستند.”  مقاومت ، فشار و نفوذ پذیری ملاحظات انتخاب مواد محفظه است. مواد معمول عبارتند از:

 • آلومینیوم
 • فولاد نرم
 • برنجی
 • سرامیک با چگالی بالا
 • شیشه اکریلیک
 • فولاد سخت
 • فولاد ضد زنگ
 • آلومینیوم
 • فولاد نرم برنجی
 • سرامیک با چگالی بالا
 • شیشه اکریلیک
 • مواد محفظه سخت بخار

مخزن پمپ وکیوم:

این دسته از وکیوم ها دارای گستردگی بسیار بالایی چه به لحاظ ساخت و شکل و اندازه و چه به لحاظ کارایی ومشخصات فنی میباشند. در صنایع مختلف برای انتقال مواد مانند گرانول و … از مخزن تحت وکیوم استفاده می شود. در صنایع پیشرفته و آزمایشگاهی و تحقیقاتی از مخازن خلاء با اشکال گوناگون و معمولاً دریچه های بازدید و ورودی و وخروجی های مورد نیاز استفاده می شود. در صنایع غذایی و دارویی برای انواع خشک کن های تحت وکیوم کاربرد های فراوان دارد. و در خطوط تولید نیز بسته به نوع محصول در ابعاد ها و سایز های بسیار بزرگ جهت لایه نشانی، عملیات حرارتی و …. ساخته می شوند.
مزایا استفاده از وکیوم چنبرها یا مخزن وکیوم که به درستی و برای همین منظور طراحی و ساخته شده می تواند از نشت وکیوم، به فشار مورد نظر رسیدن سریعتر و داشتن یک فرایند کامل و بی نقص کمک کند.
نکته) قابل ذکر درباره بلوئر یا بلوئرهوادهی این است که در شرکت صنایع وکیوم پمپ آسیا تعمیرات تخصصی بلوئر هوادهی انجام میگردد جهت کسب اطلاع از انجام تعمیرات بلوئرهوا با ما تماس بگیرید.

صنایع وکیوم پمپ اسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *