آبندی سیستم خلاء

متداول ترین نوع مهر و موم مورد استفاده برای آب بندی سیستم های خلاء ، حلقه O است. برای اینکه هر حلقه O برای سرویس با خلاء بالا مناسب باشد ، باید فشار بخار بسیار کمی در دمای سرویس داشته باشد. این ماده نباید دارای اجزای سازنده یا موادی باشد که در فشارها و دماهایی که محل اتصال به آنها بخار خواهد شد.

از مواد لاستیکی بوتیل ، Buna-N و Fluorocarbon (Viton® A) برای آب بندی سیستم خلاء محفظه های بزرگ (قطر 15 فوت و 25 فوت) در LeRC استفاده شده است.

این مواد می توانند ، در ساخت خوب ، حلقه های O حلقه ای و تحت شرایط کنترل دما ، خلاء را به اندازه 10-8 Torr مهر و موم کنند. محفظه های خلاء کوچک (قطر 6 فوت) و بزرگ (قطر 50 فوت) با موفقیت در برنامه های تحقیقاتی LeRC برای شبیه سازی شرایط فشار فضا و محیط استفاده شده است.

آزمایشات زیست محیطی ، آزمایشات و آزمایشات قبل از پرواز (که همگی به فضای خلاء با حجم زیاد نیاز دارند) در LeRC در این محفظه ها انجام شده است. برای این محدوده فشار ، ملاحظات طراحی O-ring زیر باید دنبال شود:

ابعادی برای بدست آوردن درجه فشرده سازی صحیح برای آب بندی بهینه حلقه O ، باید به اندازه حلقه O نسبت به اندازه فضای شیاری که حلقه O در آن نصب شده است ، دقت شود. هر شیار دارای شکاف اندکی (فاصله قطری) بین دو سطح جفت شدن حفره داخلی شیار را تشکیل می دهد.
بنابراین مهم است که حجم حلقه O بیشتر از حفره باشد ، اجازه می دهد فشرده سازی مهر و موم باعث جلوگیری از شکاف قطری شود ، از نشت جلوگیری کرده و 25٪ فشرده سازی در حلقه O ایجاد می کند. لاستیک بوتیل با استفاده از شیارهایی که فشرده سازی 15٪ ، 30٪ و 50٪ را ارائه می دهند ، در مهر و موم های حلقه O نوع صورت آزمایش شده است.
برای کاربردهای حلقه O عمودی (به عنوان یک محفظه) ، استفاده از شیار زیر تراش مانند آنچه در شکل 1 نشان داده شده است ، مطلوب است. باز است.

فشار آبندی سیستم خلاء:

فشار آبندی سیستم خلاء کل بستن روی حلقه O هم به دلیل اثرات خلاء روی قطعات بسته شده و هم اثر پیچ و مهره های استفاده شده با حلقه O ، باید تقریباً 800 پوند در هر اینچ خطی حلقه O باشد.
اگر حلقه O نتواند در برابر فشار زیاد به طور فزاینده مقاومت کند ، بخشی از حلقه O مجبور می شود (اکسترود شود) به شکاف قطری ، باعث پارگی ، خرابی قبل از بلوغ و نشت می شود. برای به حداقل رساندن حرکت حلقه O و سایش همراه شیار در آب بندی صورت ، شامل فشار داخلی یا خارجی ، حلقه O باید همیشه در کنار فشار کم شیار قرار گیرد.
استفاده از دو حلقه O بر روی سطح آب بندی محفظه در نگه داشتن فشار مورد نیاز وارد شده بر روی مهر و موم قطر 15 فوت ثابت شده است همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است.
دلیل دو طرح حلقه O این است که امکان بیرون آمدن وجود دارد فضای بین دو حلقه O اثر این تکنیک استفاده از حلقه O خارجی برای نگهداری خلا relatively نسبتاً خام و قرار دادن حلقه O داخلی فقط در یک دیفرانسیل کوچک بین سیستم خلاء زیاد در صورت داخلی آن و خلاء جزئی در چهره خارجی آن است.
در نتیجه این سیستم پمپاژ مضاعف ، می توان نشت هر حلقه O را تا حد زیادی کاهش داد.

فشار بخار آبندی سیستم خلاء:

فشار آبندی سیستم خلاء : حلقه O باید در دمای سرویس فشار بخار بسیار کمی داشته باشد. این ماده نباید دارای اجزای سازنده ای باشد که در اثر فشارهایی که مفصل تحت فشار قرار می گیرد ، بخار خواهد شد. از مواد آلی انعطاف پذیر مانند Viton® A معمولاً برای تولید و نگهداری خلاء تا 10-9 Torr استفاده می شود.
درجه حرارت. فشار بخار اکثر یا همه مواد آلی متناسب با دما است. بنابراین بسیار مهم است که درجه حرارت O-ring محدود شود.
بهترین مواد باید زیر 250 درجه فارنهایت نگه داشته شوند و برای حداقل دفع گاز ، درجه حرارت حتی پایین تر نیز توصیه می شود.
برای دمای کمتر از 65 درجه فارنهایت ، می توان از اتصالات حلقه O با دقت ساخته شده در فشارهای پایین 10-9 Torr استفاده کرد.
گرمای بیش از حد ، با گذشت زمان ، مواد حلقه O را از نظر جسمی و / یا شیمیایی تخریب می کند ، که ممکن است باعث شود آنها به عنوان مهر و موم غیرفعال شوند. درجه حرارت O-ring باید در حین کار با خلاra فوق العاده به مقادیر بین صفر تا -10 درجه فارنهایت کاهش یابد.

این مقاله گزیده ای از تحلیل و بررسی سیستم آبندی مورد مطالعه در سازمان ناسا می باشد.

نکته قابل ذکر درباره پمپ وکیوم این است که در شرکت صنایع وکیوم پمپ آسیا تعمیرات تخصصی پمپ وکیوم انجام میگردد جهت کسب اطلاع از انجام تعمیرات پمپ وکیوم با ما تماس بگیرید.
صنایع وکیوم پمپ آسیا با ما همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *